• logo_gim_zs
  • budynek
  • orlik
  • biblioteka

Katyn - Smolensk

Drukuj

Pamiętamy… Katyń 1940 Smoleńsk 2010

I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zgładzić,

Nie chciała ulec przemocy

I woła o sprawiedliwość

I prawdę po świecie niesie -

Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie.

Fragment wiersza F. Konarskiego „Katyń”

 

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieleniu przygotowali pod kierunkiem nauczycieli  montaż słowno-muzyczny poświęcony 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, który został zaprezentowany mieszkańcom Wielenia 25 kwietnia 2010r. w  MGOK „Strzelnica”.

Program zawierał tło historyczne obejmujące przedział czasowy od 1939 roku do 1992 roku . Szczególny nacisk położono na wydarzenia z 1940 roku kiedy dokonano zbrodni i 1943 roku gdy odkryto masowe groby polskich oficerów. Dramatyzm wydarzeń historycznych został ukazany poprzez muzykę i wiersze oraz  prezentację multimedialną, która zawierała zdjęcia i filmy dokumentalne. Program nawiązywał także do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. kiedy to rządowy samolot rozbił się na ziemi smoleńskiej.

Przybyli widzowie nie kryli wzruszenia, które potęgowała piękna dekoracja towarzysząca występom. Wśród przybyłych gości nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa i władz samorządowych.

Iwona Stochaj, Anna Justyna Więckowska

 
Jesteś tutaj: